poniedziałek, 12 maja 2008

Mowa ciała - definicja

Mowa ciała – termin z zakresu psychologii społecznej. Niekiedy używa się go jako synonimu komunikacji niewerbalnej, która jest jednak szerszym pojęciem.

Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny, sposób używania przestrzeni interpersonalnej i in. Nie zalicza się do mowy ciała takich komunikatów jak niewerbalne aspekty mowy (np. tembr głosu, sposób używania i wypowiadania słów, pomyłki językowe itd.) Nie jest jasny status takich komunikatów jak ubiór, makijaż czy przedmioty, które niosą dodatkową informację (np. zegarek, okulary, typ samochodu, którym się jeździ, etc.) a także np. kontaktu wzrokowego, który jest komunikatem interakcyjnym. Podobnie terytorialne zachowania i sposób organizowania przestrzeni trwałej i przestrzeni półtrwałej wokół siebie niesie informację niewerbalną, jednak nie jest mową ciała.

Zdemaskować kłamce

„Wytrawni kłamcy doskonale zdają sobie sprawę, czego nie powinni robić, a co powinni, żeby zyskać wiarygodność. Wiedzą to od dzieciństwa (np. kiedy rodzice chcieli się dowiedzieć prawdy, kazali im patrzeć prosto w oczy) lub dowiedzieli się później (np. kłamstwo pobudza nas emocjonalnie, zatem dobry kłamca unika gestykulacji). Sposoby te łatwo wytrenować i dlatego tradycyjnie stosowane przez nas sposoby rozpoznawania kłamców mogą być zawodne" – zwraca uwagę.

Wiarygodnym sygnałem kłamstwa jest natomiast mikroekspresja.

Mikroekspresja to wyraz twarzy wyrażający prawdziwą przeżywaną w danym momencie emocję, a pojawiający się, gdy kłamiemy. Na przykład kiedy o filmie, który wcale nam się nie podobał mówimy, że był świetny, na ułamek chwili (poniżej czwartej części sekundy, czyli 25 milisekund) pojawia się na naszej twarzy grymas wyrażający to, co rzeczywiście myślimy, a co chcielibyśmy ukryć.

fragment z: http://www.eduskrypt.pl/jak_zdemaskowac_klamce-info-190.html